Congratulations Archers!

Congratulations Archers!
Posted on 02/20/2019
ArcheryThe Bethel Schools Archery team competed against 17 other Alaskan schools in the State tournaments this year.  They competed in the Bullseye and 3D competition. 

This is the first time the BRHS Warriors have a won a State team title in the High School Division.  For full results please click on the links below or scroll down for Bethel Schools results.
‚Äč
https://nasptournaments.org/TournamentDetail.aspx?tid=3965

2019 Alaska State Archery Results

Bullseye

Individual Results Top Ten 

Elementary Boys 

Ethan Wheeler   3rdPlace
Elias Komulainen   5thPlace
Gideon Beddingfield   9thPeace 

Elementary Girls

Danielle Hackney   2
ndPlace   State Champion Runner Up
Kylelynn Kassock   3rdPlace
Ellie LaValle   5thPlace 

Middle School Boys

Tyler Lavaux   4thPlace
Axel Madson   8thPlace 

Middle School Girls

Rylee Murphy   6thPlace
Emilie Madson   8thPlace

High School Boys

Gareth Rice   2ndPlace   State Champion Runner Up
Samuel Beans-Polk   4thPlace
Simon Snow   5thPlace

High School Girls

Rylee Johnson   2ndPlace   State Champion Runner Up
Chloe Jones   4thPlace
Kayla Beckham   5thPlace
Jordan Wheeler   6thPlace
Greta Whitney   8thPlace
Madisen Smith   9thPlace

Team Scores Bullseye 

Bethel Schools Archery 

Elementary

State Champions!!

Middle School

State Champion Runner Up!!

High School 

State Champions!!

This is the first team State Championship for BRHS in Bullseye!!  

3D (Foam Animal Targets)

Individual Results Top 10

Elementary Girls

Kylelynn Kassock   1stPlace   State Champion
Scarlett Miller   3rdPlace
Danielle Hackney   4thPlace
Rhea Kanuk   5thPlace
Abby Bobo   7thPlace
Cadence Evon   8thPlace
Jaylen Peter   9thPlace 

Elementary Boys

Ethan Wheeler   1stPlace   State Champion
Elias Komulainen   4thPlace
Gideon Beddingfield   6thPlace
Andrew Perry   10thPlace

Middle School Girls

Emily Madson   1stPlace   State Champion
Kendal Herron   10thPlace

Middle School Boys

Tyler Lavaux   3rdPlace
George Lee   6thPlace
Axel Madson   8thPlace
Matthew Chagluak   10thPlace 

High School Girls

Madisen Smith   1stPlace   State Champion
Kayla Beckham   2ndPlace   State Runner Up
Rylee Johnson   4thPlace        
Jordan Wheeler   7thPlace
Greta Whitney   10thPlace

High School Boys

Samuel Beans-Polk   1stPlace   State Champion
Gareth Rice   3rdPlace        
Simon Snow   5thPlace

 

3D Team Results 

Bethel School Archery

Elementary

State Champions!!

Middle School

State Champions Runner Up!!

High School

State Champions!! 

This is the first team State Championship for BRHS in 3D!!  


Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.